Tenuta Roveglia

Popis vinařství Tenuta Roveglia

Vinařství Tenuta Roveglia povstalo z lásky švýcarského obchodníka Federico Zweifela ke kraji nazývanému Lugana. Tento muž do Lombardie imigroval na konci 19. století a také se zde usadil. Federico Zweifel začal s tím, že zakoupil vinnou révu. Jeho syn, Giusto Zweifel, pokračoval v jeho práci se stejným zaujetím a posílil produkci vína. V 80. letech 20. století převzala žezlo nová generace. Vedením vinařství byl pověřen nevlastní syn Giusta Zweifela, Giovanni Felice Azzone, člen italské královské společnosti – Lincean Academy. Tento muž uvedl do praxe vědecké poznatky v oboru vinařství a jeho dcera zasvětila léta svého života objevování kořenů rustikální minulosti statku. Děti Sara, Vanessa a Babettli dnes pokračují v této rodinné tradici.

 

Historie a terroir

Na jižních březích jezera Lake Garda, přímo v centru oblasti prosycené slavnou historií a místě považovaném za premier cru, stojí už po staletí hospodářská usedlost Roveglia. Toto panství je kromě toho také jedinou dochovanou známkou Lombardské architektury z 15. století. Okolní krajina porostlá vinnou révou v sobě nese unikátní terroir, jehož historie se začala psát už před 200 milióny let. Zdejší kraj znamená jedinečné spojení Antiky, jílovitého podloží a révy, která z tohoto regionu pochází. Z těchto ingrediencí pak vzniká i mimořádné víno zvané Lugana.

Farmáři z oblasti, kterou kdysi obdělávali staří Římané, si ještě dobře pamatují dobu, kdy při orání svých pozemků bylo obvyklé najít římskou minci či jiný archeologický artefakt. Kromě toho jsou na vinařství Tenuta i Roveglia dochovány zdi z 15. století, kterými byla tehdejší zemědělská usedlost obehnána.

Za pozornost stojí také stará konírna, kde byly nosníky, zdi a podlahy vyrobeny z růžového mramoru. Dnes se v prostoru tohoto objektu vystavuje rodinné dědictví a umělecké kusy, které mají spojitost s ochutnáváním vína a družným přátelstvím. V těsném sousedství této budovy se nachází i malý domek, v němž je možné ochutnat a zakoupit vína z Tenuta Roveglia.

Vinařství Tenuta i Roveglia však svým návštěvníkům nenabízí pouze pohled do své minulosti, ale také nastavuje zrcadlo přítomnosti – enologickým inovacím a zejména pak možnost sledovat celý proces, kterým si projdou vinné hrozny až k jejich konečnému zpracování.