Weingut Taubenschuss

Historie a současnost

Vinařství rodiny Taubenschuss bylo založeno roku 1670 a vybudovalo svou pověst na zkušenostech úspěšných generací vinařů. Sídlem vinařství je již od nepaměti historický Asperghaus v Poysdorfu. Tento dům také tvoří architektonickou dominantu celé vinařské oblasti Weinviertel.

Významným milníkem v historii vinařství se stal rok 1941. Toho roku rodina Taubeschuss začala jako jedna z prvních v Rakousku stáčet víno do lahví a stala se tak průkopníkem zdejšího regionu.

Dnes vedou podnik Monika a Helmut Taubenschussovi. A zatímco se Helmut Taubenschuss stará o vysokou kvalitu vín, jeho žena Monika se angažuje především v prodeji a najdeme ji vždy tam, kde se něco děje. Synové Markus a Thomas se již také úspěšně podílí na chodu podniku, především pak v produkci a odbytu.

 

Vinice

Základ vinohradu tvoří, místy až 15 metru hluboké, sprašové nánosy. Tento typ podloží vyniká především schopností zadržovat vláhu, čímž se stává velice úrodným. Další složkou zeminy jsou vápenec, štěrk a písek. Nejlépe se zde daří Veltlínskému zelenému a burgundským druhům Pinotů. Vína, která vyrostou na zdejším monolitu, vynikají mineralitou, jedinečností a neopakovatelným charakterem. Již několik desetiletí je zdejší oblast vyhlášená pro svá suchá, regionálně typická vína s nezaměnitelnou, plnou charakteristikou.

 

Helmut Taubenschuss o svém vínu říká: „Je to víno pro gurmány.“ V největším a jistě i nejzajímavějším vinařském regionu Rakouska se nachází přibližně 20 hektarů vinic patřící rodině Taubenschuss. Díky přirozenosti prostředí, poloze a mikroklimatu, prokazují zdejší vína vynikající kvalitu. Vinařství Helmuta Taubenschusse je známé pro svá ryzí, suchá vína s typicky plnou charakteristikou. Vinařský podnik Taubenschuss se stal také jedním ze zakládajících členů prémiových vinařů oblasti Weinviertel. V této společnosti zastává pozici jednoho z nejvíce respektovaných členů. Důležitou image značky Taubenschuss tvoří také vyrovnaný poměr cena – kvalita – vztah, což je jeden z nejčastějších argumentů zdůrazňovaný jak someliéry, tak odbornými časopisy.

Hlavní myšlenka vinařství Taubenschuss vychází z toho, že příroda a přirozenost jsou nejvyšší prioritou vinaře. Produkují se zde vedle Veltlínského zeleného i Chardonnay, Tramín, Silvaner a Sauvignon Blanc. O vínech z Poysdorfu lze říci, že je jejich dobrá pověst předchází. Jejich renomé se navíc neustále rozrůstá jak dalšími vyznamenáními na národních i mezinárodních degustacích, tak i kladnými komentáři v odborných kruzích.

 

Apelace

V malebně zvlněné krajině, asi 60 kilometrů severně od Vídně, se v oblasti Weinviertel nachází i město známé svou produkcí vín – Poysdorf. První zmínky o výrobě vína v tomto městě pochází již ze 14. století. Regionu dominuje především Veltlínské zelené, kterému se podařilo úspěšně zakořenit v místní nažloutlé hlíně a mírném klimatu. Nicméně i ostatní odrůdy charakteristické pro tento kraj jsou zárukou jedinečné a výjimečné kvality vín.

 

Víno a umění

Vinařství Taubenschuss neposkytuje návštěvníkům pouze svá originální vína. Skutečným kulturním zážitkem je zde i galerie pod otevřeným nebem s mnoha uměleckými výtvory. Ústředním motivem těchto uměleckých děl jsou samozřejmě holubi viděni očima známých umělců. Prostor historického dvora vinařství je tak často místem konání sochařských výstav a uměleckých událostí, stejně jako oblíbeným cílem milovníků vína a umění.

Dolní Rakousko je častým cílem turistů a adresa vinného sklepa v Poysdorfské Körnergasse se tak stává doslova baštou požitkářů. Pro mnoho lidí je to také symbol jejich setkávání na dnes již tradičních dixielandových a jazzových večerech. Monika Taubenschuss se v tomto smyslu velice angažuje a jako předsedkyně sdružení turismu se snaží o další rozvoj poysdorfského vinného světa.

Součástí programu „Víno a umění“ jsou i komentované prohlídky spojené s ochutnávkou vín. Tyto prohlídky probíhají každý rok od dubna do prosince a je možné si je zarezervovat přímo na vinařství nebo v kanceláři turistických informací.

 

Ve znamení holuba

K obrazu společnosti Taubenschuss neodmyslitelně patří symbol holuba. Jeho obraz nalezneme na všech produktech a vinných etiketách. Značka společně se sloganem „víno pro gurmány“ je ochrannou známkou vinařství. Pro individuální spotřebitele i gastronomické společnosti má právě ona svou nezaměnitelnou hodnotu. Za vizuálním motivem se skrývá myšlenka „užívat života“ jako filozofie a společné vodítko celého vinařství. Jak jednohlasně říkají Helmut a Monika: „S potěšením a radostí jsme přijali, že právě toto jsou hodnoty, které chceme našim vínům propůjčit.“